Végleg betelt a pohár: könnyen lehet, hogy ez volt Putyin utolsó dobása, „az ajtó már kezd bezáródni”

Egy szempillantás alatt tárgyalóasztalhoz ültethetik az orosz elnököt.

Ha már nincs elég rakétája Námetországnak, amit oda lehetne adni Ukrajnának, akkor vesz nekik.
A német védelmi miniszter szerint nem keletkezhetnek rések Európa védelmi kapacitásaiban akkor sem, ha az Egyesült Államok csökkenti az európai biztonsághoz nyújtott hozzájárulását.
Boris Pistorius a Financial Timesnak adott, a londoni üzleti napilap hétfői kiadásában közölt interjúban úgy fogalmazott, hogy a fegyveriparnak be kell fejeznie a folyamatos panaszkodást, és a gyártás felfuttatásával hozzá kell látnia Európa újbóli felfegyverzéséhez.
Hangsúlyozta: Németország a következő években több százmilliárd euróval – 2029-ig az idei évre tervezett ráfordításokhoz képest 70 százalékkal – növeli védelmi kiadásait, de az ipar részéről még mindig késések hátráltatják az egyes gyártási programokat.
A védelmi iparnak bővítenie kell kapacitásait, és ez a lőszerektől a drónokon át a harckocsikig minden területre vonatkozik – mondta a német védelmi tárca vezetője.
Pistorius hétfőn Washingtonban utazott, ahol Pete Hegseth amerikai védelmi miniszterrel tárgyal az Európának nyújtott amerikai biztonsági támogatás további menetrendjéről. A Financial Timesnak nyilatkozva úgy fogalmazott: nem szabad megengedni, hogy e támogatás „széles körben várt csökkenése” miatt rések keletkezzenek Európa védelmi képességén, mivel ez Vlagyimir Putyin orosz elnöknek átnyújtott „meghívással” érhetne fel.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy szempillantás alatt tárgyalóasztalhoz ültethetik az orosz elnököt.
A tárgyalások külön napirendi pontja lesz az amerikai Patriot légvédelmi rakétarendszerek ukrajnai szállítása.
A német védelmi miniszter a brit lapnak elmondta: Németországnak a korábbi 12 helyett már csak hat Patriot rendszere van, miután hármat átadott Ukrajnának, kettőt Lengyelországba telepített, egy pedig rendszerint karbantartás alatt van, vagy kiképzésre használják.
Boris Pistorius szerint ez túl kevés, különös tekintettel a NATO által meghatározott védelmi kapacitási célkitűzésekre, amelyeket Németországnak is teljesítenie kell.
A német védelmi miniszter szerint Berlin nem tud több ilyen légvédelmi rendszert átadni Ukrajnának, ezért a Pentagon vezetőjével tárgyalni kíván arról, hogy Németország két Patriot üteget vásárolna az Egyesült Államoktól Kijev számára.
A Financial Times felidézi: Donald Trump amerikai elnök a hétvégén utalást tett arra a lehetőségre, hogy a NATO-szövetségesek vásárolhatnak Patriot rendszereket Amerikától Ukrajnának.
A német védelmi tárca vezetője ugyanakkor leszögezte a hétfői Financial Times-interjúban, hogy az orosz légitámadások legutóbbi hulláma és Kijev ismételt kérései ellenére Németország nem tervezi a 480 kilométeres hatótávolságú Taurus manőverező robotrepülőgépek szállítását Ukrajnának.
Ezt is ajánljuk a témában
Hiába kérik az olaszok és a görögök Brüsszelt, hogy vigyázó szemeit Ukrajna helyett inkább Líbiára vesse.
Pistorius elvetette annak lehetőségét is, hogy közös európai uniós kötvénykibocsátással segítsenek az eladósodott EU-tagországoknak, köztük Franciaországnak és Olaszországnak védelmi kiadásaik növelésében.
A német védelmi miniszter szerint ez a megoldás azt jelentené, hogy mások el nem végzett munkájáért „azok fizetnek, akik már megcsinálták vagy most csinálják házifeladatukat”.
(MTI)
Nyitókép: Sergei GAPON / AFP
***